D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

0
D Vitamini Olan Yiyecekler

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?


D Vitamini Bulunan Besinler


Aşağıdaki listede içinde D Vitamini barındıran besinler yer almaktadır.

Ton Balığı


Ton balığı, uskumrugiller familyasının orkinos cinsine ait bir balık türü. Dünyaca çok önemli bir gıda balığıdır. Tropik ve ılıman okyanuslarda ve Akdeniz'de bulunur. Boyu 140 cm ve ağırlığı 60,3 kiloya varabilir.

Ton Balığı içinde D Vitamini bulunan besinler arasında yer almaktadır.


Ton Balığının Faydaları

Somon


Sombalığı, som balığı ya da somon olarak adlandırılan balıkların hepsi Salmoniformes sınıfının Salmonidae familyasına ait olsalar da aslında bu familyanın farklı cinslerindenlerdir: Salmo, Salmothymus, Stenodus ve Oncorhynchus.

Somon içinde D Vitamini bulunan besinlerden birisidir.


Somon Balığının Faydaları


Uskumru


Uskumru bir deniz balığı. Aynı zamanda Uskumrugiller familyasına adını vermiş olan, bu familyanın örnek balığıdır. Vücut iğ şeklindedir. Sırtta aşağıya doğru inen açık veya koyu yeşilimsi-mavi, üzeri lekeli bantlar vardır. Başta beyin görünmez, karın tarafı açık gümüşi renktedir.

Uskumru içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Uskumru Balığının Faydaları

İstiridye


İstiridye, yumuşakçalar şubesinin yassı solungaçlılar sınıfından, ılıman ve sıcak denizlerde toplu halde yaşayan çift kabuklu bir hayvan. Zemine yapışan kabuk çukur ve büyük, üstte kalan kabuk ise düz ve daha küçüktür. İstiridyenin kabukları, derisinin salgısıdır. Kabuğun üst yüzeyi sert ve pürüzlüdür.

İstiridye içerisinde D Vitamini bulunan besinler arasında yer alır.


İstiridyenin Faydaları

Karaciğer


Karaciğer içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Karaciğer Yemeğinin Faydaları

Balık Yağı


İçeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asidi (alfa linoleik asit), D vitamini ve DHA bulunan balık yağı isminden de anlaşılabileceği gibi balıklardan elde edilir.

Balık Yağı içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Balık Yağının Faydaları


Süt


Süt, dişi memelilerin yavrularını beslemek için memelerinden gelen, besin değeri yüksek olan beyaz bir sıvıdır. Ayrıca bazı bitkilerin türlü organlarında bulunan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da süt denir.

Süt içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Süt İçmenin Faydaları

Ayran


Ayran, yoğurdun içine su katılarak elde edilen bir tür içecek. Türk mutfağına ait olan en yaygın içeceklerdendir. Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Lübnan, Bulgaristan ve diğer bazı Balkan ülkeleriyle Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerinde yapılır. Ayran yapımında doğal nitelikli yağlı koyun yoğurdu yeğlenir.

Ayran içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Ayran İçmenin Faydaları

Kefir


Kefir; Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kafkasya orijinli, özel bir mezofilik simbiyotik kültür türü olan kefir tanelerinden yapılan ince yoğurt veya ayran benzeri fermente bir süt içeceği. Kefir, Kuzey Kafkasya'dan dünyaya yayılmıştır.

Kefir içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Kefir' in Faydaları

Peynir


Peynir, çok büyük bir çeşitlilikteki aroma, tat, yapı ve şekle sahip bir grup süt ürünü için kullanılan genel isimdir.

Peynir içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Peynir Yemenin Faydaları

Yoğurt


Yoğurt, besin değeri yüksek, laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Lactobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus sütten yoğurt yapmak için kullanılan birkaç bakteri türünden biridir.

Yoğurt içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Yoğurt Yemenin Faydaları

Tereyağı


Tereyağı, ana maddesi süt yağı olan bir mandıra ürünüdür. Tereyağının bileşiminde yaklaşık %80 oranında süt yağı, su, süt şekeri, mineraller, kolesterin, suda çözülmüş vitaminler, protein, asitler ve aroma veren maddeler yer alır. Tereyağı, gıda ve kozmetik sanayisinde kullanılan bir hammaddedir.

Tereyağı içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Tereyağının Faydaları

Yumurta Sarısı


Yumurta sarısı, embriyonun gelişimi için temel işlevi gıda sağlamak olan yumurtanın besin taşıyan kısmıdır. Yumurta kabuğu içerisinde yumurta akı, yumurta kabuğu zarı, kalaza ile beraber oluşur. Yumurta sarısı, vitamin, mineral, lipit ve protein bakımından zengindir.

Yumurta Sarısının içinde D Vitamini bulunur.


Yumurta Sarısının Faydaları


Tatlı Patates


Tatlı patates, kahkahaçiçeğigiller familyasından anavatanı Orta Amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bitki türü. Taze yaprakları ve filizleri de yenilebilir. Tatlı patates, aynı familyadan ortalama 50 cins ve 1000'den fazla tür içinde kayda değer tek tarım bitkisidir diğer pek çok bitki ise zehirlidir.

Tatlı Patates içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Tatlı Patatesin Faydaları

Mantar


Mantarlar, çok sayıda çok hücreli ve tek hücreli ökaryotik canlıyı kapsayan bir biyolojik âlemin adıdır. Maya gibi mikroorganizmalardan, küf ve şapkalı mantarlara kadar pek çok üyesi olan bu canlılar grubu, halk arasında genellikle sadece şapkalı mantarları tanımlamak için kullanılır.

Mantar içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Mantar Yemeği

Maydanoz


Maydanoz, yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30–100 cm boylarında, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir.

Maydanoz içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Maydanoz Yemenin Faydaları

Yonca


Yonca, baklagiller familyasından uzun yıllar yaşayan, gerek yeşil ot gerekse kuru ot olarak değerlendirilebilen çok yıllık bir serin mevsim yem bitkisi türüdür.

Yonca içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Yonca Yemeği

Isırgan Otu


Isırgan, Isırgangiller familyasının Urtica cinsinden Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, bir yıllık veya çok yıllık bir evcikli otsu bitki türlerinin ortak adı. Gövdeleri dik, 4 köşemsi, basit veya tabandan itibaren dallanmıştır. Üzerinde yakıcı tüyleri bulunur.

Isırgan otu içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Isırgan Otu Yemekleri

Yulaf


Yulaf, bol nişastalı taneleri için yetiştirilen bir tarım bitkisi. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan bu tahıldan insanların beslenmesinde de yararlanılır. Bir yulaf tarlası, buğday ya da arpa başaklarına benzemeyen, salkım biçimindeki dağınık başakları sayesinde öbürlerinden kolayca ayırt edilebilir.

Yulaf içinde D Vitamini bulunan besinler arasındadır.


Yulaf Yemenin Faydaları

Yazımı beğendiyseniz paylaşarak bana destek olabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !