Dünyanın 8. Kıtası Zelandiya ve Gizemleri

Dünyanın 8. Kıtası Zelandiya ve Gizemleri

0
Zelandiya Kıtası

Zelandiya Kıtası Nerede? , Zelandiya Kıtası Bulundu mu? , Zelandiya Kıtası Gerçek mi? , Zelandiya Kıtası Gerçekte Var mı? , Zelandiya Kıtasının Gizemleri Neler? , Zelandiya Kıtası Ne Zaman Battı? , Zelandiya Kıtası Hangi Ülkeler var? , Dünyada Kaç Kıta Var? , Dünyanın 8. Kıtası Hangisi? , Dünyanın 8. Kıtası Gerçekte Var mı? , Dünyanın 8. Kıtası Gerçek mi? , Dünyanın 8. Kıtası Ne Zaman Battı? , Dünyanın 8. Kıtasının Gizemleri Neler? , Dünyanın 8. Kıtasının İsmi Nedir? , Dünyanın 8. Kıtasının Adı Nedir? , Dünyanın 8. Kıtası Nerede? , Zelandiya Ne Zaman Keşfedildi? , Dünyanın 8. Kıtası Ne Zaman Keşfedildi? , Zelandiya Kıtası Ne Zaman Keşfedildi? , Dünyanın 8. Kıtası Bulundu mu?


Zelandiya Kıtası


Zelandiya Kıtası

Bilim insanları yer kabuğunda bulunan çatlakları tespit etmek için çalışma başlatmışlardır. Bu çalışma sonucunda Avustralya’nın doğu kısmında batmış olan bir kıtayı keşfettiler. Bulunan bu kıta Okyanusya kıtasının yarısından büyük bir alana sahipti. Yaklaşık olarak 5 milyon kilometrekarelik yüz ölçüme sahipti. Yapılan araştırmalarda bu kıtanın %94’lük kısmının sular altında kaldığı tespit edilmiştir. Geriye kalan %6’lık kısmı ise Yeni Zelanda ülkesi, Yeni Kaledonya Bölgesi ve diğer adacıklardan oluşmaktadır. 12 farklı ülkeden 32 bilim insanı araştırma yapmıştır. Bu ada 1250 metre derinlikte, 6 farklı bölgesinde araştırma yapılmıştır. Batık olan bu kıtanın Antarktika’dan 130 milyon, Avustralya’dan ise 85 milyon yıl önce ayrıldığı daha sonra ise yavaş yavaş battığı sonucuna varılmıştır. Hamish Campbell ilk olarak batık topak parçasını kıta olarak tanımlamıştır. Hamish Campbell’in tezine göre bu kıtanın tamamı sular altında kalmıştır. Ancak kıtalar arasında zamanla büyük çarpışmalar meydana gelmiş ve daha sonra bu kıtanın bazı kısımları su yüzüne çıkmış “Yeni Zelanda” adını almıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda 8 binden fazla örnek incelenmiştir. Bulunan fosillerde Zelandiya kıtasının farklı bir yaşam coğrafyasına ve iklime sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Yani bu kıtanın daha önce sular altında olmadığı normal bir şekilde yüzeyde olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.


Zelandiya Kıtası Nasıl Battı?


Zelandiya Kıtası

Gondvana milyonlarca yıl önce parçalanmıştır. Antarktika, Avustralya ve Zelandiya aslında tek bir kara parçasıydı. Fakat zamanla bu dev kara parçalanmaya başlayarak iç kısımlarında denizler oluştu. Kıtalar kaydı ve Zelandiya’nın iç kısımları açılarak deniz suyu ile doldu. Bu dev kara parçasının büyük bölümü sular altında kaldı.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi edin
Kabul Et !