Dünyanın En Büyük Mağarası - Son Doong
Son Dakika
Yükleniyor...

04 Ağustos 2021

Dünyanın En Büyük Mağarası - Son Doong

Son Doong Mağarası

Dünyanın En Büyük Mağarası - Son Doong


Son Doong Mağarası


Son Doong - Dünyanın En Büyük Mağarası


1991 yılında Ho Khank isimli bir adam tarafından dünyanın en büyük mağarası olarak kabul edilen “Son Doong Mağarası” keşfedilmiştir. Türkçe anlamı Dağ Nehri Mağarası’dır. Son Doong Mağarası Vietnam’ın Quang Binh eyaletinde bulunur. Bu mağarada ilk olarak 2009 yılında araştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın başında Howard Limbert vardır. Yanında İngiliz mağaracılar ve bilim adamları da vardır.


Son Doong Mağarası Nasıl Oluştu?


Son Doong Mağarası’nın 2-5 milyon yıl önce nehirdeki suyun dağın alt kısmında bulunan kireçtaşını aşındırması sonucu oluştuğu tahmin edilmektedir. Mağaradaki kireçtaşının daha zayıf olduğu kısımların tavanlarında büyük çatı pencereleri oluşmuştur.


Son Doong Mağarasının Özellikleri


Mağara 150 metre yüksekliğe ve 200 metrede genişliğe sahiptir. Günümüze kadar mağaranın 9 km kadarı keşfedilmiştir. Bu mağaranın toplam uzunluğunun 150 km olduğu tahmin edilmektedir. Bu mağaranın içinde araştırılmayı bekleyen 150 tane mağara ağının olduğu düşünülmektedir. Mağaranın içinde gürültü ve rüzgâr uğultusu çok fazla olduğu için araştırma çalışmaları zorludur. Mağaranın içinde yağmur ormanı bile bulunmaktadır. Ayrıca içinde büyük bir nehir yer almaktadır. Mağaranın iç kısmı bununla da sınırlı değildir. İçinde küçük dağlar, plajlar, yer altı nehirleri, 70 metrelik dikitler mevcuttur. Kedine ait farklı bir iklim ve ekosistemi vardır. Bilim insanları bu mağara içinde farklı canlı organizmaların yaşadığını düşünmektedirler.

Arkadaşlarınla Paylaş

Yorumlar
Yorum Yap
Galiptekin.com.tr
Bilim Haberleri, Burçlar, Dünya Haberleri, Eğitim Haberleri, Ekonomi Haberleri, Finans Haberleri, Hayvanlar Alemi, Sağlık Haberleri, Sanat Haberleri, Sinema Haberleri, Spor Haberleri, Tarih Haberleri, Tatil Yerleri, Canlı TV İzle, Uzaylı Haberleri
Kapat