Rusya'ya Meteor Düştü: Chelyabinsk Meteor Olayı
Son Dakika
Yükleniyor...

04 Ağustos 2021

Rusya'ya Meteor Düştü: Chelyabinsk Meteor Olayı

Chelyabinsk Meteor Faciası

Rusya'ya Meteor Düştü: Chelyabinsk Meteor Olayı


Chelyabinsk Meteor Olayı


Meteorlar Dünya’mıza devamlı çarparlar. Ancak boyutları çok ufaktır. 5-10 santimetre büyüklüğü olan bu taş parçaları atmosferimize girdiklerinde yanarak yok olurlar. Bazen bizler tarafından bu olay fark edilir ve yıldız kayması olarak isimlendirilir. Ancak bu yanlış bir tanımdır. Genel olarak Dünya’mıza 100 yılda bir büyük meteor olayı yaşanmaktadır.


Chelyabinsk Meteor Olayı Ne Zaman Yaşandı?


15 Şubat 2013 yılında Rusya’da yaşanmıştır. Chelyabinsk şehrine 10 bin ton ağırlığa sahip 20 metre çapı olan bir meteor düşmüştür. Chelyabinsk şehrinde 2013 yılında yaklaşık olarak 1 milyon insan yaşamaktaydı. Bu dev meteor olayı Rusya’nın çoğu şehrinden görülmüştür. Hatta Kazakistan’dan bile görülen bu meteor o kadar hızlıdır ki saniyede 19 kilometre bir hız, saatte 60.000 kilometre bir hızla Dünya yeryüzüne doğru ilerlerken 20 kilometre yukarıda patlamıştır. Etrafa Güneş’ten daha parlak bir ışık yaymıştır.


Chelyabinsk Meteor Olayında Can Kaybı Yaşandı mı?


Bu meteor şehre uzak bir yere düştüğü için can kaybı yaşanmamıştır. Bu dev meteor olayı Chelyabinsk şehrinde yaşayan birçok insan tarafından hissedilmiştir. 4300 ‘den fazla konut hasar almıştır. Bazı binaların camları kırılmış bu yüzden de 1500’den fazla insan yaralanmıştır. Bu meteor ancak atmosferimize girdikten sonra fark edilebilmiştir. Bu meteor olayı tarihe Chelyabinsk Meteoru olarak geçmiştir.

Arkadaşlarınla Paylaş

Yorumlar
Yorum Yap
Galiptekin.com.tr
Bilim Haberleri, Burçlar, Dünya Haberleri, Eğitim Haberleri, Ekonomi Haberleri, Finans Haberleri, Hayvanlar Alemi, Sağlık Haberleri, Sanat Haberleri, Sinema Haberleri, Spor Haberleri, Tarih Haberleri, Tatil Yerleri, Canlı TV İzle, Uzaylı Haberleri
Kapat